Restrukturyzacja ma na celu zachowanie i zabezpieczenie interesów każdej spółki poprzez wdrożenie adekwatnych i efektywnych działań na różnych płaszczyznach. Przedmiotem sprawy restrukturyzacyjnej jest bowiem rozwiązanie sytuacji, w które spółka ma konflikt interesów z wierzycielami a jej sytuacja ekonomiczno-finansowa stawia spółkę w pozycji niewypłacalnego dłużnika lub istnieje wysokie zagrożenie niewypłacalnością.
Wybór postępowania restrukturyzacyjnego każdorazowo należy odnieść do sytuacji danego podmiotu gospodarczego. W początkowych fazach można bowiem skorzystać z mniej formalnego postępowania sanacyjnego czy przeprowadzić przyspieszone postępowanie układowe, postępowanie układowe czy postępowanie o zatwierdzenie układu. Wszystkie te postępowania mają na celu takie ułożenie stosunków gospodarczych na linii dłużnik – wierzyciele aby w następstwie ich stosowania osiągnąć zamierzony cel.
Efektywnie prowadzimy postępowania restrukturyzacyjne, przygotowując dokumentację prawną w tym najważniejszy element – plan restrukturyzacyjny dopasowany do każdego Klienta.
Jakkolwiek restrukturyzacja ta może przynieść zamierzony efekt, to należy pamiętać o możliwości wcześniejszego rozwiązania problemu spółki, który zazwyczaj związany jest z wierzycielami w postaci Banków. W większości przypadków jest mowa o restrukturyzacji sądowej (tj. formalnej). W oparciu o przepisy prawa bankowego Banki są jednak zobowiązane do przeprowadzenia restrukturyzacji zadłużenia we własnym zakresie (restrukturyzacja nieformalna – wewnętrzna). W ramach tych aktywności Nasi prawnicy negocjowali restrukturyzację zadłużenia Klientów, unikając przy tym długich i kosztowych postępowań restrukturyzacyjnych.
Jeśli zastanawiacie się Państwo nad formą postępowania restrukturyzacyjnego lub w jaki sposób przeprowadzić restrukturyzację wewnętrzną to zapraszamy do kontaktu z naszymi prawnikami.