Sukcesja

Obecnie przedsiębiorcy coraz częściej stają przed dylematem: co zrobić z firmą, którą budowali przez wiele lat. Czy przekazać firmę dzieciom lub dalszej rodzinie (sukcesja prowadzonej firmy), czy sprzedać firmę konkurencji, a może sprzedać firmę nowym inwestorom, którzy będą kontynuować dotychczasową misję gospodarczą ? Aby podjąć właściwą decyzję i wybrać najlepszy model należy rozważyć i znaleźć odpowiedź na wiele nurtujących pytań:

 • Czy jestem gotowy oddać firmę w inne ręce i na jakich zasadach (wybór modelu sukcesji)
 • Czy przekazać firmę dzieciom czy sprzedać ją w całości, a może zatrudnić menedżera z zewnątrz do kierowania firmą,
 • Czy przekazać firmę wszystkim dzieciom, czy tylko niektórym
 • Czy dzieci są gotowe merytorycznie i mentalnie do przejęcia firmy
 • Jak wybrać dziecko (dzieci) aby zapewnić firmie dalsze funkcjonowanie i rozwój
 • Kiedy jest najlepszy moment na przekazanie lub sprzedaż firmy,
 • Ile czasu może trwać proces przekazywania firmy
 • Jakie przekształcenia prawne i organizacyjne są konieczne do zbycia lub przekazania firmy

Jeżeli mają Państwo podobne dylematy do rozstrzygnięcia lub takie mogą pojawić się w najbliższym czasie, warto rozważać je wcześniej, pamiętając, że takie procesy mogą trwać od 2 do 7 lat. 

Dziedziczenie firmy

Śmierć właściciela firmy lub śmierć udziałowca spółki powodują wiele złożonych następstw, w tym konieczność przejęcia przez spadkobierców odziedziczonej firmy spadkodawcy lub należących do niego udziałów w spółkach. W tych niezwykle trudnych okolicznościach spadkobiercy stają przed koniecznością podejmowania decyzji dotyczących różnych aspektów funkcjonowania dziedziczonych firm czy udziałów. Są to zawsze trudne decyzje, tym bardziej, iż dziedziczenie firm lub udziałów w spółkach najczęściej jest dla spadkobierców obszarem nieznanym.  Aby podjąć właściwe decyzje należy rozważyć i znaleźć odpowiedź na wiele nurtujących pytań: 

 • Czy przyjąć spadek czy go odrzucić ?
 • W jakiej formie spadek przyjąć ?
 • Czy prowadzić firmę (spółkę) spadkodawcy czy ją zlikwidować ?
 • Jak sprawdzić wartość dziedziczonej firmy lub spółki ?
 • Jak sprawdzić czy dziedziczony majątek jest obciążony długami ?
 • Jakie są prawa i obowiązki spadkobiercy w zakresie dziedziczonej firmy lub spółki albo udziałów w spółce ?
 • Czy spadkobierca odpowiada za długi spadkodawcy związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą ?
 • Jak rozwiązywać spory wynikające z dziedziczenia ?
 • W jaki sposób wykonując wolę spadkodawcy pogodzić interesy poszczególnych spadkobierców ?

W tych okolicznościach rodzina spadkodawcy oraz pozostali spadkobiercy potrzebują rzetelnego i kompleksowego wsparcia, gwarantującego zabezpieczenie dziedziczonych praw. Jeżeli znajdą się Państwo w takich okolicznościach, służymy naszą pomocą, radą i wparciem, rekomendując odpowiednie działania prawne zapewniające bezpieczeństwo. 

Zbycie udziałów lub akcji w spółkach

Po nabyciu w formie spadku lub darowizny udziałów czy akcji w spółkach spadkobiercy lub obdarowani mają często dylemat czy sprzedać nabyte dobra czy też je zatrzymać. W przypadku chęci lub konieczności zbycia rodzą się liczne pytania, co ko skutków takich transakcji:

 • Czy sprzedać udziały/ akcje niezwłocznie, czy zaczekać ?
 • Jakie są ograniczenia w zbywaniu udziałów/ akcji ?
 • Jak wycenić wartość przedmiotu sprzedaży ?
 • Czy dochód ze sprzedaży udziałów/ akcji jest opodatkowany ?

Jeżeli tego typu wątpliwości i pytania będą Państwa nurtowały, zapraszamy do współpracy.

Aktualności

Umowa o współpracy pomiędzy Politechniką Warszawską Filią w …

Miło nam poinformować, iż w dniu 26 października 2018 r. w Gmachu Głównym Politechniki Warszawskiej w Płocku została uroczyście podpisana Umowa o współpracy pomiędzy Politechniką Warszawską Filią w Płocku a spółką „POMORSKI” Doradztwo Podatkowe Sp. z o. o. Umowę ze strony Politechniki Warszawskiej podpisali Prorektor ds. Filii...

Zderzenie podczas wyprzedzania, kto ma rację?

Często dochodzi do zderzenia pojazdów, z których jeden podejmuje manewr wyprzedzania, a drugi manewr zmiany kierunku ruchu przez skręcenie w lewo, w celu dojazdu do posesji. Również często mamy do czynienia z błędami w ocenie prawnej, stanowiącej rezultat analizy przebiegu zdarzenia skutkującego zderzeniem manewrujących pojazdów...

Whistleblowing obowiązkowy w instytucjach bankowych

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 24 marca 2017 r. w sprawie systemu zarządzania ryzykiem i systemu kontroli wewnętrznej, polityki wynagrodzeń oraz szczegółowego sposobu szacowania kapitału wewnętrznego w bankach, instytucje bankowe zostały zobligowane do wprowadzenia specjalnych procedur umożliwiających pracownikom dokonanie anonimowego zgłoszenia...

Ważne orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej…

Dnia 20 września 2017 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej zajął stanowisko w sprawie kredytów udzielanych w obcej walucie. W sprawie rumuńskich kredytobiorców wydał wyrok, który może mieć wpływ również na sprawy polskich „frankowiczów”.

Transport konwojowany

Transport konwojowany bez nadzoru ? Ustawa o Krajowej Administracji Skarbowej nie stanowi przykładu poprawnej legislacji. Mogli się o tym przekonać przedsiębiorcy świadczący usługi transportu międzynarodowego, których przewozy zostały zatrzymane na granicy w Świecku, a organ celno-skarbowy zarządził konwojowanie przewozu towarów do miejsca przeznaczenia towarów na terenie...

Zdarzenia drogowe

Motto: nie wystarczy mieć rację, aby przeżyć Podstawowego założenia nie zmieni ani prawo, ani też poziom postępowań w sprawach wypadków drogowych.

Szkolenia

Grupa POMORSKI oferuje usługi szkoleniowe dla firm, spółek prawa handlowego oraz jednostek samorządu terytorialnego.

Sprawdź szczegóły

Kontakt

Siedziba firmy
ul. Chałubińskiego 8, p. 38
00-613 Warszawa
tel. +48 (22) 10 22 111
sekretariat@pomorski.pl
Filia
Plac Obrońców Warszawy 2
09-402 Płock
tel. +48 (24) 364 88 88
sekretariat@pomorski.pl

Zaufali nam

 • Alufest
 • Ponzio
 • Alior Bank
 • Orlen Oil

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2014 - 2018 Wiesław Pomorski

Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem
Webpiksel.pl