W sytuacji, gdy odchodzi ktoś bliski i pozostawia najbliższym majątek może to rodzić różne następstwa prawne w tym podatkowe. W takich okolicznościach spadkobiercy nie są przygotowani do podejmowania odpowiednich decyzji i najczęściej nie znają wszystkich swoich praw a przede wszystkim obowiązków jakie na nich ciążą.

Jeżeli spadkodawca prowadził działalność gospodarczą samodzielnie lub był udziałowcem spółek kapitałowych (np. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością) lub osobowych (np. spółka jawna, spółka komandytowa) skala problemów do rozwiązania rośnie w sposób bardzo istotny. Wówczas rodzą się liczne pytania i dylematy.
Przyjąć czy odrzucić spadek ?
Czy spadkodawca zostawił więcej długów niż majątku?
Czy kontynuować działalność gospodarczą zmarłego czy ją zlikwidować ?
Czy spadkobierca musi rozliczyć podatki spadkodawcy i zapłacić je do urzędu skarbowego ?
Czy spadkobierca ma prawo ubiegać się o zwrot nadpłaty po zmarłym spadkodawcy ?
Czy spadkobierca odziedziczy długi podatkowe spadkodawcy ?
Czy spadkobierca może być udziałowcem w spółce zmarłego spadkodawcy ?
Jakie skutki prawne i podatkowe wywoła sprzedaż majątku nabytego w drodze dziedziczenia ?
Co to jest zachowek, komu przysługuje i w jakiej wysokości ?

Skutecznej pomocy w odpowiedzi na tak liczne pytania należy szukać u doświadczonego doradcy podatkowego, który oprócz rozległej wiedzy merytorycznej posiada także doświadczenie życiowe, pozwalające na rekomendowanie optymalnie najlepszych rozwiązań dla spadkobierców.

Aktualności

Umowa o współpracy pomiędzy Politechniką Warszawską Filią w …

Miło nam poinformować, iż w dniu 26 października 2018 r. w Gmachu Głównym Politechniki Warszawskiej w Płocku została uroczyście podpisana Umowa o współpracy pomiędzy Politechniką Warszawską Filią w Płocku a spółką „POMORSKI” Doradztwo Podatkowe Sp. z o. o. Umowę ze strony Politechniki Warszawskiej podpisali Prorektor ds. Filii...

Zderzenie podczas wyprzedzania, kto ma rację?

Często dochodzi do zderzenia pojazdów, z których jeden podejmuje manewr wyprzedzania, a drugi manewr zmiany kierunku ruchu przez skręcenie w lewo, w celu dojazdu do posesji. Również często mamy do czynienia z błędami w ocenie prawnej, stanowiącej rezultat analizy przebiegu zdarzenia skutkującego zderzeniem manewrujących pojazdów...

Whistleblowing obowiązkowy w instytucjach bankowych

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 24 marca 2017 r. w sprawie systemu zarządzania ryzykiem i systemu kontroli wewnętrznej, polityki wynagrodzeń oraz szczegółowego sposobu szacowania kapitału wewnętrznego w bankach, instytucje bankowe zostały zobligowane do wprowadzenia specjalnych procedur umożliwiających pracownikom dokonanie anonimowego zgłoszenia...

Ważne orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej…

Dnia 20 września 2017 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej zajął stanowisko w sprawie kredytów udzielanych w obcej walucie. W sprawie rumuńskich kredytobiorców wydał wyrok, który może mieć wpływ również na sprawy polskich „frankowiczów”.

Transport konwojowany

Transport konwojowany bez nadzoru ? Ustawa o Krajowej Administracji Skarbowej nie stanowi przykładu poprawnej legislacji. Mogli się o tym przekonać przedsiębiorcy świadczący usługi transportu międzynarodowego, których przewozy zostały zatrzymane na granicy w Świecku, a organ celno-skarbowy zarządził konwojowanie przewozu towarów do miejsca przeznaczenia towarów na terenie...

Zdarzenia drogowe

Motto: nie wystarczy mieć rację, aby przeżyć Podstawowego założenia nie zmieni ani prawo, ani też poziom postępowań w sprawach wypadków drogowych.

Szkolenia

Grupa POMORSKI oferuje usługi szkoleniowe dla firm, spółek prawa handlowego oraz jednostek samorządu terytorialnego.

Sprawdź szczegóły

Kontakt

Siedziba firmy
ul. Chałubińskiego 8, p. 38
00-613 Warszawa
tel. +48 (22) 10 22 111
sekretariat@pomorski.pl
Filia
Plac Obrońców Warszawy 2
09-402 Płock
tel. +48 (24) 364 88 88
sekretariat@pomorski.pl

Zaufali nam

  • Alufest
  • Ponzio
  • Alior Bank
  • Orlen Oil

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2014 - 2018 Wiesław Pomorski

Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem
Webpiksel.pl