W sytuacji, gdy odchodzi ktoś bliski i pozostawia najbliższym majątek może to rodzić różne następstwa prawne w tym podatkowe. W takich okolicznościach spadkobiercy nie są przygotowani do podejmowania odpowiednich decyzji i najczęściej nie znają wszystkich swoich praw a przede wszystkim obowiązków jakie na nich ciążą.

Jeżeli spadkodawca prowadził działalność gospodarczą samodzielnie lub był udziałowcem spółek kapitałowych (np. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością) lub osobowych (np. spółka jawna, spółka komandytowa) skala problemów do rozwiązania rośnie w sposób bardzo istotny. Wówczas rodzą się liczne pytania i dylematy.
Przyjąć czy odrzucić spadek ?
Czy spadkodawca zostawił więcej długów niż majątku?
Czy kontynuować działalność gospodarczą zmarłego czy ją zlikwidować ?
Czy spadkobierca musi rozliczyć podatki spadkodawcy i zapłacić je do urzędu skarbowego ?
Czy spadkobierca ma prawo ubiegać się o zwrot nadpłaty po zmarłym spadkodawcy ?
Czy spadkobierca odziedziczy długi podatkowe spadkodawcy ?
Czy spadkobierca może być udziałowcem w spółce zmarłego spadkodawcy ?
Jakie skutki prawne i podatkowe wywoła sprzedaż majątku nabytego w drodze dziedziczenia ?
Co to jest zachowek, komu przysługuje i w jakiej wysokości ?

Skutecznej pomocy w odpowiedzi na tak liczne pytania należy szukać u doświadczonego doradcy podatkowego, który oprócz rozległej wiedzy merytorycznej posiada także doświadczenie życiowe, pozwalające na rekomendowanie optymalnie najlepszych rozwiązań dla spadkobierców.

Aktualności

Zdarzenia drogowe

Motto: nie wystarczy mieć rację, aby przeżyć Podstawowego założenia nie zmieni ani prawo, ani też poziom postępowań w sprawach wypadków drogowych.

Prezydencka pomoc dla kredytobiorców

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej przedstawił projekt ustawy o zmianie ustawy o wsparciu kredytobiorców znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Głównym celem wprowadzanej nowelizacji jest modyfikacja procedury przydzielania pomocy finansowej osobom, które zaciągnęły kredyt mieszkaniowy...

Jak napisać wezwanie do zapłaty?

Wezwanie do zapłaty skierowane do dłużnika powinno być sporządzone na piśmie oraz spełniać wszelkie wymagania prawne. Dobrze sporządzone wezwanie do zapłaty stanowi dowód w sprawie sądowej o dochodzoną przed sądem należność. 

Przedawnienie roszczenia a obowiązek podatkowy.

Podatnik zwrócił się do dyrektora Krajowej Informacji Podatkowej z zapytaniem czy przy przedawnionych roszczeniach powstaje obowiązek podatkowy.

Niedopuszczalna kontrola krzyżowa przy rozpatrywaniu wniosku…

Wyrokiem z dnia 18 maja 2017 r. w sprawie I FSK 201/17 Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, że niedopuszczalne jest przeprowadzenie kontroli krzyżowej przy rozpatrywaniu wniosku o zwrot VAT.

Spłata kredytu konsumpcyjnego lub pożyczki prywatnej a prawo…

Zdaniem dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej przeznaczenie pieniędzy uzyskanych ze sprzedaży nieruchomości na spłatę kredytu konsumpcyjnego czy też prywatnej pożyczki, nie uprawnia do skorzystania ze zwolnienia od podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt. 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej pdof)...

Szkolenia

Grupa POMORSKI oferuje usługi szkoleniowe dla firm, spółek prawa handlowego oraz jednostek samorządu terytorialnego.

Sprawdź szczegóły

Kontakt

Siedziba firmy
ul. Chałubińskiego 8, p. 38
00-613 Warszawa
tel. +48 (22) 10 22 111
sekretariat@pomorski.pl
Filia
Plac Obrońców Warszawy 2
09-402 Płock
tel. +48 (24) 364 88 88
sekretariat@pomorski.pl

Zaufali nam

  • Alufest
  • Ponzio
  • Alior Bank
  • Orlen Oil

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2014 - 2017 Wiesław Pomorski

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem
Webpiksel.pl